Soley Sezgin Akten

Saint Benoit Fransız Lisesini bitirdi. Boğaziçi Üniversitesi, Eğitim Fakültesi, Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık bölümünden 1994 yılında mezun oldu.

Physis Eğitim ve Danışmanlığın kurucusu olan Soley, Organizasyon ve Eğitim Alanlarında Transaksiyonel Analizin Türkiye’deki ilk uygulayıcılarındandır. 20 yıla yaklaşan kariyeri ve eğitim yönetimi deneyimiyle, Türkiye’nin en deneyimli eğitim danışmanlarındandır.

Soley özellikle otomotiv başta olmak üzere satış ve üretim sektöründe her kademedeki yöneticilere eğitim ve koçluk faaliyetlerinde uzmandır. Tepe Yönetimin koçluk ve liderlik becerilerinin geliştirilmesi, orta kademe yöneticiler için liderlik ve takım oluşturma, kişisel gelişim ve farkındalık kazandırma çalışma alanlarının bir bölümünü oluşturur.

Kişisel gelişimin sonsuz olduğuna olan inancı, mesleğinde daha da uzmanlaşmasını sağlamıştır. 2009 yılından itibaren Gelişimsel Transaksiyonel Analiz uygulayıcısı olarak çalışmalar yapan Soley Sezgin Akten, EATA (European Association for Transactional Analysis), Avrasya Transaksiyonel Analiz Derneği ve EMCC’ye (European Mentors and Coach Council) üyedir.

Kariyerini profesyonel eğitim ve danışmanlık yönüne çevirmeden önce Ford Otosan’ın Personel ve Endüstri İlişkiler, Satış ve Satış Sonrası Eğitim bölümlerinde çalışmıştır.

Eğitim ve Koçluk faaliyetlerinin yanı sıra, bir eğitimci olarak öğretmen ve eğitimci eğitimine verdiği önem mesleğe bağlılığını ve inancını pekiştirmiştir. “Transaksiyonel Analizle Etkili Eğitimci Gelişim Programıyla” uzun yıllar eğitim ve insan kaynakları alanlarında edindiği deneyim ve birikimlerini meslekdaşlarına aktarmaktadır.

Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik eğitimi üzerine, iş dünyasında edindiği tecrübelerle, Transaksiyonel Analiz ve İntegratif İlişkisel Danışmanlık yöntemleri bireysel danışmanlıklarında kullandığı yaklaşımlardır. Bu yaklaşımlarla kişlerin performans gelişimi ve motivasyonu , yetişkinler için psikolojik danışmanlık çalışmalarında kısa sürede olumlu sonuçlar almaktadır.

Transaksiyonel Analiz çalışmalarını İngiltere’deki Developmental Transactional Analysis Insitute’da sürdürmekte olan Soley, İngiltere’deki Institute of Motor Industry (IMI) dan “Accredited Trainer” sertifikası ve Covey Facilitator Sertifikası bulunmaktadır.

Soley, Süleyman Akten’le evli ve Ali ile Alp’in annesidir.