Şub 29

GÜVENİMİ KAYBETTİM HÜKÜMSÜZDÜR

Etiketler:   , , , , , , , , , , ,

notconfident

Güven aile içinde yaşadığımız bir duygudur. Ama aile dışına çıktığımız her alanda da aradığımız bir ortamdır, güven ortamı. Güvenilir şirket, güvenilir marka, güvenilir mal, güvenilir müteahhit, güvenilr doktor, güvenilir ortak. İnsan insan olduğu sürece aile ocağının dışında bulunduğu her etkileşimde GÜVEN’i arar.

Peki kendi GÜVENLİ alanımızdan çıkıp, yeni deneyimler yaşayarak GÜVEN alanımızı nasıl genişletebiliriz? GÜVENilir bir çalışan, iş arkadaşı, ortak olmak, güvenilir bir lider olmak için neler yapmalıyız? Şirketin verdiği hedefleri gerçekleştirmek, ve itaatkar bir çalışan olmak, yönetime sorun çıkarmayan fazla talepkar olmayan bir çalışanı olmak bizi şirket nezdinde yeterince güvenilir yapmaz mı zaten? Yönetici olarak da çalışanlarla iyi geçinmek, sorun ve ihtiyaçlarında destek olmak bence yeterince güvenilir bir davranış diyorsanız, buna söyleyecek pek sözümüz bulunmaz. EVET AMAAA YETMEZ!

Önce Güvenilir alanın bir tarifini yapalım. KONFOR ALANI: Alıştığınız, bildiğiniz şeylerdir bunlar özel yaşamınızda hergün yaptığınız ritüeller, alışkanlıklarınız, yaşam ritminiz, mobilyalarınızın dizilişinden, eti hangi oranda pişmiş yediğinize kadar olan herşey ama herşey. Burası güvenilir, bildiğiniz alıştığınız KONFOR alanınız. Bundan farklı birşey sizi zorlar, yorar.

İş yaşamında da bildiğiniz ve şimdiye kadar kullandığınız yöntemler size yeterli görünüyordur, yeni projeye ne gerek var, kim uğraşacak şimdi bu işlerle, ne değişecek ? Oysa kurumlar, her zaman DAHAların peşinde, bu da değişimle ancak gerçekleşir, çalışanların bu değişimin bir parçası olma meselesi ise güvenli bir şekilde, kendilerini ve işgörme biçimlerini minimum riske atarak kendi güvenli alanlarından çıkmalarını sağlamak, yaratıcılık ve problem çzöme yetileri başta olmak üzere birçok yetkinliklerini harekete geçirerek yeni olana UYUMlanmak, kendisine yeni olanla başaçıkabilmek ve olumlu DAHA DAHA iyi sonuçlar almak.

Olaylara ve durumlara farklı pencereden bakmak, bize konfor alanımızın dışına çıkmada yardımcı olacaktır. Kendi alanımızın dışında kalan her olguya ve gerçeğe olumsuz bakış, en başta atmamız beklenen adımı geciktirecektir. Kurum tarafından “değişime dirençli “yaftasını almanıza ramak kaldı. Eyvah ki ne eyvah bu yaftayı yedin mi hayatının değişim projesini gerçekleştir, kimseyi inandıramazsın yenilikçi olduğuna!

İşte tam bu noktadan bakış açısını değiştirmeye, olaylara ve durumlara farklı bakmanı sağlayacak, güvenilir, liderlere ve mentorlara ihtiyaç var. Aynı çocukluğunuzda yüksek bir duvardan atlarken size cesaret veren, elinizi tutan bir arkadaşınız gibi.

Bir kurumda GÜVENİLİR olmanın temel koşulu nedir? En başta eylem ve söylem birliğinden bahsedebiliriz. Kişilerin güven konusunda sabırsız davranmalarının bir nedeni de GÜVEN’in çalışma grupları içinde anında oluşmasını bekleme yanılgısıdır. GÜVEN bir sonuçtur. Kişilerin birbirlerini zaman içinde deneyimleriyle oluşur ya da oluşmaz.

Değişime Direncin de bir numaralı anahtarıdır.

Konfor alanından dışarıya atılacak ilk adımda kişinin özgüveni, ikinci ve sonraki adımlardaysa çevreye, ortama, ve ekip arkadaşlarına, lidere duyulan güven,geleceğe olan umut yatar.

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yapın

reset all fields